Skip to main content
День пульмонолога
|

Починаючи з 1997 року, 17 травня відзначається професійне свято «День пульмонолога». Хвороби органів дихання залишаються найбільш розповсюдженими в Україні, саме тому цей день є важливим як для лікарів-пульмонологів так і для хворих людей.

Пульмонологія – це розділ клінічної медицини, що вивчає хвороби органів дихання: трахеї, бронхів, легень і плеври. Дихання належить до основних функцій організму. Без нього людина може прожити  не більше 7  хвилин. Тому справедливо вважається що дихання  є ознакою життя. Хто не дихає, той не живе. Організм створив могутній нервовий центр регуляції дихання, який забезпечує дихальну функцію навіть за дуже складних умов, наприклад, при звуженні просвіту дихальних шляхів, якщо в них потрапляє стороннє тіло, при тривалому астматичному стані, хоч це значно збільшує навантаження на дихальну мускулатуру. Це свідчить про надзвичайну важливість функції дихання для життя людини.

У людини кисень із повітря вбирають легені, а доставляє до клітин артеріальна кров, яку рухає по судинах серце. Цією ж системою клітини звільняються від непотрібного їм вуглекислого газу, але процес відбувається у протилежному напрямку. Вуглекислий газ із клітин вбирається у венозну кров, заноситься в легені і звідти видихається назовні. Не безпідставно легені називають «мереживом із повітря і крові».

Тому для людини є дуже важливим  чисте повітря. Чисте, наприклад лісове, повітря вдихається легко, бо при цьому розширюються дихальні шляхи, повітря вільно надходить у легені. При диханні чистим повітрям процеси обміну поліпшуються, людина почуває себе краще, бадьоріше. Навпаки, на запиленій вулиці, у задушливій кімнаті дихальні шляхи звужуються, дихання стає важким і поверхневим. Так організм захищається від потрапляння в легені забрудненого повітря. Частинки пилу, бруду осідають у дихальних шляхах, подразнюють клітини, посилюють можливість їх злоякісного переродження.

Більшість захворювань органів дихання інфекційного походження, і в запобіганні їм багато спільного. Основні профілактичні заходи полягають в ізоляції здорових людей від джерела інфекції, знищенні заразного матеріалу в зовнішньому середовищі, у посиленні опірності організму до захворювання. Цих самих заходів вживають і при загостренні хронічної легеневої хвороби. Люди, в яких з’являються нежить, кашель, підвищується температура, є джерелом інфекції. Їм не можна виходити з дому, щоб не поширювати захворювання. Тим більше вони не повинні користуватись громадським транспортом, відвідувати їдальні, кіно, магазини. Це шкодить їм самим і всім, хто їх оточує. Ретельне здійснення профілактичних заходів, свідома активна участь у них населення допоможе у запобіганні захворюванням органів дихання. Загалом, на сьогоднішній день, ситуація з хворобами легень потребує подальшого розвитку пульмонологічної служби та розробки нових методів профілактики та лікування хвороб органів дихання.

Рівненська обласна наукова медична бібліотека

Для отримання повідомлень та новин, введіть Ваш email і натисніть кнопку підписатись.

Приєднайтесь до 517 інших підписників

Повідомлення


Територія права