24 березня – день боротьби проти туберкульозу

Всесвітній день боротьби проти туберкульозу встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров’я, який відзначається щороку 24 березня в ознаменування того, що цього дня у 1882 році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу — туберкульозну бацилу. Це стало першим кроком на шляху діагностування і лікування небезпечного захворювання.

Метою Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу є підвищення обізнаності про глобальну епідемію туберкульозу і зусилля по ліквідації цієї хвороби. В даний час одна третина світового населення інфікована туберкульозом. Організації і країни, що борються проти туберкульозу, проводить цей День з метою привернення уваги до масштабів цієї хвороби і способів її профілактики та лікування.

В 1895 році відомий німецький вчений Рентген відкрив промені, пізніше названі його іменем. І в тому ж році отримав першу рентгенограму, що дозволило лікарям в подальшому використовувати цей винахід для діагностики туберкульозу.

Основний метод виявлення туберкульозу у дітей це щорічне проведення проби Манту (туберкуліно-діагностика).

Як вберегтися від туберкульозу:

 1. Турбуватися про своє здоров’я: правильно харчуватися, займатися фізкультурою, спортом, закалюванням, дотримуватися особистої гігієни, бувати на свіжому повітрі, своєчасно звертатися до лікаря при появленні симптомів будь-якого захворювання.
 2. Категорично уникати можливості залучення до шкідливих звичок (паління, вживання або вдихання токсичних речовин та ін.)!
 3. Щорічно досліджуватися на туберкульоз шляхом проведення проби Манту (в школі або в поліклініці за місцем проживання). Підліткам проводиться флюорографічне дослідження.
 4. Не відмовлятися в зазначених випадках від щеплення проти туберкульозу (БЦЖ).
 5. Негайно звертатися до лікаря при виявленні симптомів, підозрілих на туберкульоз, або у випадку контакту з хворим на туберкульоз.

В яких випадках слід звертатися до лікаря – дитячого фтизіатра:

 1. При виявленні вперше у житті позитивної реакції на пробу Манту (ущільнення) на місці її проведення.
 2. У випадку збільшення розмірів проби Манту при щорічному її проведенні.
 3. У випадку, якщо на місці проби Манту з’являється ущільнення (папула) великих розмірів (17 мм і більше), а також пузирьок або ранка (язва).
 4. Якщо Ви зустрілися з хворим на туберкульоз або з хворими на туберкульоз тваринами.
 5. Якщо у Вас маються симптоми, які можуть мати місце при туберкульозі.
 6. В тому випадку, якщо мається довготривале захворювання легень, яке не піддається звичайному лікуванню.

Направлення до фтизіатра і необхідні документи видає лікар дитячої поліклініки або шкільний лікар.

У випадку, якщо дільничний або шкільний лікар направив Вас до лікаря – фтизіатра, не відкладайте це відвідування. Процедура первинного обстеження, як правило, не складна. Вона не доставить Вам неприємних почуттів.

Благодійна організація “Фундація “Громадський рух “Українці проти туберкульозу”