Як правильно закапувати краплі в очі

На перший погляд закапування крапель в очі вважається абсолютно простою медичною процедурою, яку може провести людина, яка не має медичної освіти. Але насправді, якщо її проводити неправильно, результат від лікування може бути відсутнім, що спричинить прогресування хвороби. Крім того, при неправильному використанні очних крапель, лікарська речовина може проникнути в дренажну систему, проникнути в кров’яний потік, завдати шкоди внутрішнім органам.

Очні краплі призначаються практично при всіх офтальмологічних захворюваннях інфекційних і неінфекційних або алергічної природи. Їх призначають як дітям, так і дорослим з лікувальною або профілактичною метою. Використовувати будь-які очні краплі потрібно тільки за призначенням лікаря і після ознайомлення з інструкцією до препарату.

Алгоритм закапування очних крапель

Всі підготовчі маніпуляції слід виконувати суворо дотримуючись алгоритму введення ліків. Перед тим як закапувати очі, потрібно добре вимити руки, підготувати місце, де буде проводитися сама процедура.

Алгоритм закапування складається з наступних кроків:

 1. Посадити людину в комфортне положення. Віна може сісти на стілець, злегка закинувши голову назад або прилягти на ліжко.
 2. Флакончик з краплями потрібно кілька хвилин потримати в руці, щоб температура препарату досягала температури людського тіла.
 3. Якщо краплі не мають спеціального дозатора на флаконі, тоді необхідно заздалегідь підготувати піпетку.
 4. У невеликій кількості набрати краплі в піпетку.
 5. Попросити людину трохи закинути голову назад, а нижню повіку лівого або правого ока трохи відтягнути, так щоб утворився канал.
 6. Погляд потрібно направити вгору.
 7. Наблизити піпетку до слизової оболонки ока і вивести з неї необхідну кількість крапель в канал нижньої повіки.
 8. Після закапування потрібно на кілька хвилин заплющити очі не піднімаючись з ліжка або крісла.
 9. Процедура може вважатися закінченою тільки коли краплі потрапили в потрібний канал.
 10. Процедуру закапування потрібно повторити і з іншим оком.

Після закінчення процедури, потрібно прикрити очі і легкими рухами натиснути на подушечки очей. Це допоможе виключити витік лікарського засобу в носову порожнину.

В процесі закапування, піпетка не повинна стикатися зі слизовою оболонкою ока, оскільки вона може завдати травму очному яблуку. У випадку, коли пацієнту призначені не одні очні краплі або мазь, інтервал між їхнім застосуванням повинен становити не менше ніж 15 хвилин.

Основні правила

Введення очних крапель в слизову оболонку ока, процедура досить проста, але щоб від неї отримати максимальний результат, в ході потрібно дотримуватися кількох правил:

 1. Гігієна рук. Перед тим, як закапувати очі, потрібно добре вимити руки з милом, або обробити спеціальним антисептиком і почекати кілька хвилин до його повного висихання.
 2. При дотриманні антисептичних правил, палець, який буде відтягувати нижню повіку, можна обмотати стерильним бинтом. Таким чином можна захиститися від проникнення інфекції в слизову оболонку ока.
 3. Якщо закапування очей проводитися самостійно, без сторонньої допомоги, тоді таку процедуру краще проводити перед дзеркалом і з великою обережністю, щоб не травмувати око.
 4. Дезінфекція інструменту. Якщо очні краплі не мають спеціального дозатора на флаконі, тоді необхідно скористатися піпеткою. При кожному закапуванні не використовуватиметься нова піпетка, тому потрібно подбати про її чистоту. Для того, щоб провести стерилізацію піпетки, потрібно помістити її в киплячу воду на 3 – 5 хвилин. Після остудити і використовувати за призначенням.
 5. Перед закапуванням, потрібно підготувати шматочок стерильного бинту, яким потрібно промокнути очі після введення препарату.
 6. Якщо людина самостійно закапує краплі, проводити таку процедуру потрібно в положенні лежачи. Деякі препарати трохи щипають очі і здатні дезорієнтувати людину. Тому виконувати таку процедуру краще в положенні лежачи.
 7. Техніка закапування очних крапель повинна проводитися правильно: нижню повіку трохи відтягнути, щоб утворилася складка. Якщо закапувати краплі в кут ока, результат від такої процедури може бути відсутнім.
 8. При закапуванні, погляд людини повинен бути спрямований вгору, при цьому потрібно дивитися на піпетку або дозатор флакону.
 9. Повторне закапування крапель потрібно проводити тільки в тому випадки, коли лікувальний засіб не потрапив на слизову оболонку ока.
 10. В процесі закапування, потрібно дотримуватися рекомендованої дози препарату.

Для того, щоб процес введення очних крапель в очі був правильним і дав добрі результати, потрібно строго дотримуватися загальних правил і алгоритму проведення процедури.

Якщо людина все виконати правильно, тоді процедура пройде повністю безболісно, а результат від лікування буде ефективним.

Важливим в застосуванні очних крапель вважається їх призначення. Будь-який з препаратів має ряд протипоказань і побічних ефектів, тому без призначення лікаря використовувати краплі для очей категорично заборонено.