Ще раз про реформу – Як працюють декларації

Національна кампанія з вибору сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів стартувала в квітні 2018 року. Вперше українці можуть вільно обирати лікаря, без прив’язки до місця реєстрації. Для цього громадяни підписують декларації з лікарем.

Декларація – це документ, який підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватись саме у цього лікаря. Підписуючи декларацію з конкретним лікарем, він повідомляє державу в особі Національної служби здоров’я України (НСЗУ), що плата за обслуговування має находити в медзаклад, де той працює.

Від кількості пацієнтів, які подали декларацію про вибір лікаря, що працює в цьому закладі, залежить обсяг виплат за договором з НСЗУ, що є основним джерелом доходу медичного закладу. Так реалізується принцип «гроші йдуть за пацієнтом».

Під час провадження діяльності, пов’язаної з наданням первинної медичної допомоги (ПМД), кожен надавач ПМД несе витрати, серед яких: оплата праці персоналу, поточний ремонт приміщень, утримання прилеглої території тощо. Також серед капітальних видатків визначено придбання обладнання.

У Порядку надання ПМД (наказ МОЗ №504 від 19.03.2018р.) зазначено, що заклад забезпечує наявність обладнання, устаткування та засобів, необхідних для надання ПМД. Ці витрати мають покриватися за рахунок доходів, якими в більшості випадків є кошти, отримані від НСЗУ за договором про медичне обслуговування населення.

Сума, яка надходить від НСЗУ, складається з оплати обслуговування пацієнтів із «зеленого» і «червоного» списків (постанова КМУ №407 від 25.04.2018р.). «Зелений» список формують пацієнти, що підписали декларацію з лікарями цього закладу. Їхня кількість відображається в електронній системі охорони здоров’я. Червоний список – неперсоніфікована умовна кількість пацієнтів комунального закладу охорони здоров’я.

НСЗУ платитиме закладам первинної допомоги за пацієнтів з «червоного» списку тільки до липня 2019 року. Потім плата буде здійснюватися тільки за тих пацієнтів, які підписали декларацію з лікарями, котрі працюють у закладі.

Після того як буде скасовано «червоні» списки, пацієнт, який не обрав лікаря, має право отримати безоплатну першу медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров’я у випадку невідкладного стану. Також він може звернутися до НСЗУ або її територіальних органів для отримання роз’яснень щодо надавачів ПМД і реалізувати своє право на вибір лікаря. Ця ситуація регулюється наказом МОЗ №503 від 19.03.2018р.

Додатково повідомляємо, що несумлінні громадяни та громадські організації організовують компанії з розповсюдження інформації про те, що підписання декларації є не обов’язковим. Так само, завдяки недостовірній інформації щодо вакцинації, маємо високий показник захворюваності на кір, хоча вакцинація є єдиним надійним засобом захисту від смертельно небезпечних хвороб.

Зазначимо, що відповідно до законодавства, підписання декларації – це  право пацієнта, але єдиним підтвердженням волевиявлення пацієнта про вибір лікаря, який надаватиме йому первинну медичну допомогу є Декларація (наказ МОЗ №503 від 19.03.2018р.).

Пацієнт, який не обрав лікаря, тобто не підписав декларацію, та перебуває у невідкладному стані, має право отримати безперервну та безоплатну ПМД у державних і комунальних закладах охорони здоров’я, а також звернутися до НСЗУ або його територіальних органів за роз’ясненнями стосовно надавачів ПМД для забезпечення можливості реалізувати своє право на вибір лікаря. Відповідна норма закріплена у наказі МОЗ №503 від 19.03.2018р.

Також “Порядок надання безоплатної медичної допомоги”

Використані матеріали МОЗ